Prima pagină > SPORT > DE CE ATACĂ TURCII, IAR NOI DOAR NE APĂRĂM?

DE CE ATACĂ TURCII, IAR NOI DOAR NE APĂRĂM?

Chiar aşa, de ce? Aţi văzut meciul Turcia-Cehia? În minutul 75 turcii erau conduşi cu 2-0 şi cehii se vedeau deja în sferturi. Dar… există întotdeauna daruri. Când e vorba despre alţii. Turcii au atacat în valuri şi au marcat 3 goluri în 15 minute. Însă s-a văzut pe ei dăruirea, poate şi un fel de nebunie, un soi de dorinţă de victorie cu orice preţ. Cu jucători mult mai slab cotaţi decât ai noştri. Care ai noştri în meciul cu Olanda au fost nişte senorite ce parcă nu voiau să-şi strice unghiile. Poate şi tactica ultradefensivă e de vină. Noi ne tot apărăm de vreo mie de ani încoace. Ce rost are? Până când? Oricum se termină la un moment dat. Meciul călătoria, viaţa, orice. Nu mai e nevoie de tacticile defensive, acum avem aliaţi, trebuie umblat la mentalul colectiv. Când oare o să înţelegem că e mai bine să atacăm şi noi? Când vom uita de timiditate? De „Mioriţa”? Cred că ar trebui să scrie cineva poemul „Carpatina”, în care noi îi batem pe toţi, chiar şi fără comisarul Moldovan. Avem nevoie de un baci Rambo autohton.

Aşa cum am mai scris, educaţi-vă copiii să fie învingători, să nu conceapă să piardă. Dacă fac sport. Aşa-s copiii olandezi care nu dorm dacă pierd o miuţă, chiar dacă echipa lor naţională are mari probleme cu cântarea imnului. Concluzia finală e că am putea fi mult mai buni decât alţii la fotbal dacă ne educăm copiii în alt spirit, cel de învingător, dacă antrenorii noştri de juniori ar pune mâna pe vreo carte de specialitate sau şi-ar salva în Favorites pagini despre metode noi de antrenament, dacă ar aplica cele văzute în alte părţi, pe scurt, dacă ar schimba ceva. Varianta poate că nu merge la nivel naţional, poate că vreau prea mult, însă pentru cine are unul sau doi copii se schimbă kalimera. Un tată bun poate să-şi educe copiii ca pe ai turcilor. Pe sistemul „tot înainte”, fără  „mândri pionieri”. Ajutaţi-vă deci copiii să fie altfel. Pentru binele lor. Cum îi creşti, aşa îi ai.